Niższy podatek CIT dla firm, ale tylko małych i nowych

Spółki, które chcą skorzystać z obniżonego CIT i zapłacić 15, a nie 19 proc., mogą rozbić działalność na części.
Od przyszłego roku spółki kapitałowe mające do 1,2 mln euro przychodu rocznie płacić będą tylko 15-proc. podatek. Te z większymi obrotami zostają na 19-proc. stawce. Z niższego CIT skorzystają także rozpoczynający działalność.
– Obniżka podatku powinna zachęcić do zakładania nowych spółek z o.o. i akcyjnych – mówi Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

– Daje też spore możliwości tym, którzy już prowadzą działalność – dodaje Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP. – Nawet jak ich przychody przekraczają limit, mogą rozbić biznes na części, tak aby poszczególne spółki skorzystały z niższej stawki.

Dzierżawa majątku

Jak to zrobić? Doradcy podatkowi już znaleźli sposoby choć fiskus częściowo zabezpieczył się przed dzieleniem firm tylko po to, aby płacić niższy podatek.
– Niższej stawki nie da klasyczny podział spółki, o którym mówią przepisy kodeksu spółek handlowych. Nie pomoże też utworzenie nowej, do której wniesiemy majątek w formie aportu. Ale możemy nowej spółce, która przejmie część naszej działalności, ten majątek wydzierżawić albo po prostu sprzedać – wyjaśnia doradca podatkowy Tomasz Piekielnik.
Będą oszczędności

Jakie to może dać oszczędności? – Załóżmy, że spółka ma 6 mln zł przychodu i 3 mln zł dochodu. Rozbijając działalność na części i płacąc niższy CIT, może zyskać 120 tys. zł. – wylicza Piekielnik.
– Dzielenie biznesu to nic nowego, robi się tak, aby ograniczyć ryzyko jego prowadzenia. Teraz dojdzie jeszcze argument podatkowy – mówi Konrad Turzyński. Dodaje, że dobrym rozwiązaniem będzie też wprowadzanie spółek kapitałowych do spółek osobowych.
– Jeśli założymy spółkę z o.o. i kupi ona udziały w spółce komandytowej od uzyskanego w niej dochodu, zapłaci 15-proc. podatek. Wspólnicy będący osobami fizycznymi musieliby zaś odprowadzać 19-proc. PIT.
Limit 1,2 mln euro to obecnie 5 157 000 zł. Prawo do niższej stawki CIT w 2017 r. będzie więc miała spółka, której przychody w 2016 r. nie przekroczą tej kwoty. Zdaniem rządu z obniżki CIT może skorzystać prawie 400 tys. podatników. Ma to kosztować budżet około 270 mln zł. Koszty zostaną pokryte zyskami z uszczelnienia przepisów, m.in. dotyczących wymiany udziałów. Trzeba ją będzie ekonomicznie uzasadnić, inaczej fiskus uzna, że celem transakcji jest unikanie opodatkowania.
nowelizacja z 25 września 2016 r. (DzU z 27 września 2016 r., poz. 1550)

Uszczelnianie przepisów

Oprócz obniżki CIT dla małych i nowych spółek nowelizacja wprowadza też zmiany mające uszczelnić przepisy. Przykładowo ekonomiczne uzasadnianie wymiany udziałów wykorzystywanej często w podatkowych optymalizacjach. Jeśli nie uda się tego zrobić, skarbówka uzna, że celem takiej transakcji jest unikanie opodatkowania. Trudniej też będzie o podatkowe korzyści przy aportach majątku.
Z nowych przepisów wynika, że wnoszący aport będzie uzyskiwał przychód według wartości wkładu, a nie nominalnej wartości otrzymanych udziałów, tak jak jest teraz (o skutkach tej zmiany pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 12 października).
Zdaniem Ministerstwa Finansów zyski z uszczelnienia przepisów mają pokryć straty budżetu spowodowane obniżką CIT dla małych i nowych spółek.

Źródło: Rzeczpospolita